Başvuru Sahibinin Adı  :   Çukurova İlim Vakfı
Projenin Adı  :   Ellerde Taş Yerine Kalem Olsun
Başvuru Kodu  :   2013 - 01 - 0183 
Projenin Toplam Maaliyeti  :   196,550 
Projenin Türü  :   Sosyal İçerik

 

Projenin Özeti : 

Tarımsal istihdam alanları ve elverişli iklim koşullarına sahip Adana İli ozellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge illerinden kitlesel iç göçe maruz kalmıştır. llin ekonomik,sosyal çoğrafik yapısını olumsuz etkileyen göç olgusu, göç eden ailenin dayanışma, sahip çıkma ve özellikle çocukların üzerindeki kontrol duygusunu kaybetmesine, çocuğun aile bütçesine katkı sağlaması için ruhsal ve fiziksel sağlığını tehlikeye sokan marjinal işlerde çalıştırılmasına neden olmaktadır.

Ailenin ihmal ve denetim eksikliklerinin yanı sıra, kendisine rehber olacak birinin olmayışı , sanat ve spor merkezlerinin yetersizliği, çocuk üzerinde özgüven,iletişim,uyum vb. davranışsaI bozukluklar yaratarak sokağa yönelmesi, zamanla okuldan uzaklaşması ve kötü modelleri örnek alarak suça eğilimli grupların içine girmesi ile sonuçlanmaktadır.

Proje ile göçle gelen çocukların sosyo-kültürel uyumlarının arttırılarak sokağın risklerinden ve suç unsurlarından korunması, çocuk haklarının ve toplumsal barışın korunmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Proje uygulamaları göçle gelen ailelerin yoğunlukla yerleşim alanı olan Seyhan İlçesine bağlı Gülbahçesi, Dağlıoğlu, Meydan ve Şakirpaşa mahallelerinde gerçekleştirilecektir. Hedef grubu bu mahallelerdeki okullar işbirliği ile tespit edilecek örgün eğitim içinde ve dışında yer alan 300 çocuk oluşturmaktadır. Proje kapsamında göç yoğunluğunun en çok olduğu Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi mahallesinde halihazırda var olan vakfımıza ait binada etüt merkezi için tadilatlar yapılması amaçlanmaktadır. Merkezler bünyesinde örgün eğitim içinde yer alan çocuklara yönelik etüt uygulamaları, sınavlara hazırlık kursları,spor(masa tenisi-santranç) ve kültürel geziler(Çanakkale) ve aile/yetişkin aile bireylerine yönelik Bilinçlendirme eğitimleri ( madde bağımlılığı , çocuk hakları) faaliyetleri gerçekleştirilecektir