Nurefşan Bayan Dersanemiz

Çukurova İlim Vakfının hanımlar bölümü olan Nurefşan Dersanemiz 4 katlı bir bina olarak hizmet vermektedir.

4 katı da aktif olarak hizmette kullanılmaktadır.

Dershanemizin içerisinde 15 yaşından başlayarak 20 yaş üzerine kadar talebeler bulunmaktadır.

Dershanemizin amacı ve temel eğitimi Risale­-i Nur hakikatlarının öğrenilmesidir.

Günlük programımızı kısaca şöyle ifade edebiliriz:

  • Risale-i Nur’un şahsi okunması
  • Umumi müzakereli dersler yapılması
  • Ferd ferd talebelerle hususi ilgilenme
  • Risale-i Nur’daki Osmanlıca kelimeleri lugat yardımıyla öğrenmeye çalışma
  • Kur’an, Tecvid, İlmihal, Adab-ı Muaşeret dersleri
  • Risale-i Nur’daki hizmet rehberi, meslek-meşreb, düstur dersleri
  • Risale-i Nur’daki veciz bölümleri ezberleme, tesbihat ezberi yapılmaktadır.
  • Her gün düzenli olarak akşam dersleri, haftada bir akşam talebe dersi yapılmaktadır. Bu talebe derslerini dershanede kalan talebeler hazırlanıp yapmaktadır. Hem kendilerinin gelişmesi açısından hem de dinleyenler tarafından çok istifadeli geçmektedir.

Dershanemizde günlük program bu ve buna benzer şekilde devam etmektedir.Dershanemize ortaokulu bitirip gelen talebeler için açık öğretimden lise ve üniversite okuma imkanı bulunmaktadır.

Ayrıca dershanemizde; talebelerle çay saatleri, piknikler, geziler, Pazar günleri özel programlar yapılmaktadır.Yine dershanemizde küçük bir kütüphane bulunup zaman zaman talebelerin istifadesine sunulmaktadır. Kütüphanemizin içeriğinde, Peygamber efendimizin hayatıyla alakalı kitaplar, Peygamber efendimizin hanımları, sahabeler, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Risale-i Nur’un hizmetinde bulunan ağabeylerin hayatları, hatıraları, kişisel gelişim kitapları, çocuk eğitim kitapları ve bunun gibi hanımların eğitimi ve müsbet manada istifade edilecek kitaplar bulunmaktadır.

Ayrıca; talebeler nöbetçilik sistemiyle hareket ettiğinden temizlik, düzen, mutfak düzen, yemek, pasta yapma gibi bir hanım için gerekli olan şeyleri öğrenmektedirler.

Ayrıca kabiliyetlerine göre çeşitli el işleri yapılmaktadır.

 

DERSANEMİZİN DIŞARDAKİ FAALİYETLERİ

Cuma günü, Cuma saati hatim duası ve umumi Risale-i Nur dersimiz yapılmaktadır.

Çalışmalı derslerimiz; cumartesi, ortaokul, lise, üniversite öğrencilerine talebe dersleri, çalışan bayanlar dersi,  haftanın farklı günlerinde semt dersleri yapılmaktadır. Ancak farklı semtlerimizde umumi dersler, çalışmalı dersler, talebe dersleri yapılmaktadır. Bu semtlerimiz, Yeşilevler, Mahfesığmaz, Kiremithane, Reşatbey, Yüzüncüyıl, Süleyman Demirel Bulvarı, Mavi Bulvar, Gülbahçe, Sarıhamzalı, Sepici, Kazım Başer, Ptt Evleri, Sofulu, Mutlu, Denizli, Sarıçam, Balcalı, Şambayat, Dsi Tokiler, Şehit Erkut Akbay.

Ayrıca Risale-i Nuru hususi çalışmak isteyenler belli saatlerde dershanemize gelip istifade etmektedirler. Dershanemizde senede iki defa okuma programı (yarıyıl tatili ve yaz tatilindi) yapılmaktadır. Şehir içinden ve dışından talebeler katılmaktadır.

Ayrıca; dershanemizde senede 2 defa umumi birliktelikler olmakta, Birincisi Kutlu Doğum vesilesiyle toplanılmakta, günün anlam ve önemine dair dersler yapılıp program icra edilmekte, bunun yanında küçük çaplı kermes faaliyetleri yapılmakta, cemaatimizin ve talebelerimizin yapmış oldukları elişleri gıda ürünleri sergilenmektedir.

İkincisi de; Muharrem ayının Aşure gününde program aynen tekrarlanmaktadır.

Bu programlara cemaatimiz, cemaatimizin yakınları, çevredekiler davet edilmekte, geniş çaplı bir organize yapılmaktadır. Adana çevresindeki ilçelerle irtibatlı olunup sohbet günlerinde ziyaretler edilmekte, beraber programlar yapılmaktadır. Dershanemizdeki programlarımız bu ve bunun gibi faaliyetlerle devam etmektedir.

 

İrtibata geçmek isteyenler için irtibat telefonumuz:

Nurefşan Dersanesi İletişim
  0322 457 95 59
 

0553 071 62 12

  Namık Kemal Mah. Nesrin Olgun Sokak, No: 74 Nurefşan Apt.Seyhan / Adana